Milas Zeytinyağı Avrupa Birliği’nde de Tescillendi (23.12.2020)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK: Milas Zeytinyağı, bugün Avrupa Birliği nezdinde de tescillendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Milas zeytinyağının, bugün Avrupa Birliği (AB) nezdinde de tescillendiğini bildirdi.

VARANK, Twitter hesabından, Milas zeytinyağının, AB’de coğrafi işaret alarak tescil edilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Varank, paylaşımında, “Avrupa Birliği nezdinde yapılan başvuruya ilişkin inceleme ve ilan süreçleri başarıyla tamamlanan Milas zeytinyağı, 23 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Birliği nezdinde de tescillendi.” ifadelerini kullandı.

– AB’de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaret bulunuyor

Avrupa Birliği’ne Milas Zeytinyağı başvurusu, 2017 yılında Muğla Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapıldı. AB’nin ilgili komisyonunda kabul edilerek 17 Eylül 2020 tarihinde ilan edilen başvuruya herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine “Milas Zeytinyağı” AB’nin coğrafi işaretli ürünleri arasına girdi.

Milas Zeytinyağı; Antep Baklavası Aydın İnciri, Aydın Kestanesi ve Malatya Kayısısı’ndan sonra AB’de tescilli 5’inci coğrafi işaretimiz oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu, ülkemizde ulusal coğrafi işaret başvurularına ilişkin işlemleri yürütmekle birlikte, AB nezdinde coğrafi işaret koruması başvurusunda bulunmak isteyen kurum ve kuruluşlarımıza teknik anlamda uzmanlık desteği sağlamaktadır.

AB’de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaretimiz şunlardır: Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Antakya Künefesi, Antep Fıstığı, Antep Lahmacunu, Bayramiç Beyazı, Çağlayancerit Cevizi, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, İnegöl Köfte, Kayseri Mantısı, Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Maraş Çöreği, Maraş Tarhanası, Milas Yağlı Zeytini, Taşköprü Sarımsağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.